Druk 3D w branży wykończenia wnętrz – jak proste aplikacje ułatwiają pracę wykonawcom

Jak pokazują to niezliczone przykłady, druk 3D jest kluczowym narzędziem w rozwoju produktów i procesów praktycznie w każdym segmencie gospodarki. Niemniej jednak zdecydowana większość prezentowanych innowacji dotyczy bardzo „poważnych” branż, takich jak lotnictwo, przestrzeń kosmiczna, wojsko, motoryzacja, energetyka, medycyna czy jubilerstwo, a aplikacje realizowane przy użyciu drukarek 3D są dość skomplikowane i wyrafinowane. Tymczasem istnieją obszary, w których nawet najprostsze produkty mogą zapewnić „dużą przewagę”. Produkty tak proste jak… plastikowe kółka.

W zeszłym roku GREENFILL3D – wielokrotnie nagradzany polski startup specjalizujący się w zrównoważonym druku 3D, wprowadził na rynek markę COLORISED, dedykowaną ekologicznym rozwiązaniom dla luksusowych wnętrz. Od tego czasu GREENFILL3D zaprezentował kilka produktów m.in. ECO Lampy lub pełnokolorowe ramki ochronne do włączników światła i gniazdek elektrycznych. Jednakże zakres działalności firmy jest nieporównywalnie szerszy i obejmuje także szereg produktów bardzo niszowych i specjalistycznych.

druk 3D i sufity napinane

W 2023 roku COLORISED zadebiutowało w branży sufitów napinanych – jednym z obszarów sektora wykończenia wnętrz, które cieszą się dużą popularnością w kilku krajach Europy. Sufity napinane są wykonane z folii lub tkanin ekologicznych i stanowią alternatywę dla płyt gipsowo-kartonowych czy kasetonów. Są bardzo proste i szybkie w montażu, zarówno w przestrzeniach komercyjnych (galerie handlowe, galerie sztuki, obiekty rozrywkowe), jak i w domach i mieszkaniach. Pozwalają na stworzenie bardzo atrakcyjnych wizualnie efektów świetlnych, gdzie „cały sufit jest oświetleniem”. Montaż sufitu napinanego polega na zamontowaniu przez wykonawcę konstrukcji z profili aluminiowych na suficie i przymocowaniu do nich folii lub tkaniny. Równocześnie może zamontować w nich oświetlenie (na życzenie klienta).

Działając w tej branży, GREENFILL3D spotkał się z wieloma wykonawcami, którzy zgłosili zapotrzebowanie na szereg rozwiązań, które znacząco ułatwiłyby im pracę, a które ze względu na małą skalę lub ograniczenia technologiczne były niedostępne w sprzedaży. Poniżej prezentujemy kilka bardzo nieoczywistych i bardzo prostych zastosowań, które wykonaliśmy metodą druku 3D i które okazały się przełomem w branży wykończenia wnętrz – sufitów napinanych.

Pierścienie ochronne dla instalacji oświetlenia

druk 3D i sufity napinane

Najbardziej niezwykłą – bo banalną rzeczą – są pierścienie ochronne do montażu oświetlenia na sufitach napinanych z folii PCV. Pierścienie wykonane są z dwóch materiałów – ECO materiału odpornego na temperaturę do 98°C oraz materiału samogasnącego posiadającego certyfikat UL94 V0 zgodnie z normą IEC 60695-11-10. Pierścionki standardowo występują w dwóch kolorach – czarnym i białym, w rozmiarach od ⌀50 – ⌀355 mm, z przyrostem średnicy 5 mm.

sufit napinany COLORISED

Do czego służą? Kiedy na suficie naciągnięta jest folia i wykonawca chce zamontować na niej oświetlenie (np. zawiesić żyrandol), musi wyciąć w jej powierzchni otwór montażowy. Aby zapobiec rozdarciu się folii, przykleja w jej miejsce pierścień ochronny i wycina w nim otwór. Pierścień zapobiega uszkodzeniom.

Po co je drukować na drukarkach 3D? Bo jedyne pierścienie do sufitów napinanych na rynku pochodzą z Rosji (a tam są sankcje), Białorusi czy Chin i są:

  • możliwe do zakupu wyłącznie w większej ilości
  • wykonane z PCV, które jest dość kiepskiej jakości (bo jest bardzo tanie)
  • PCV jest zawsze przezroczyste, co utrudnia przyklejenie pierścienia do sufitu (warstwa kleju nie jest widoczna, więc wykonawca nie widzi, gdzie on jest?)
  • dostępne tylko w niektórych rozmiarach; wykonanie pierścieni na własny wymiar wymaga użycia plotera laserowego, jednak wykonawca dodatkowo płaci za odpady.

Pierścienie ochronne COLORISED mają większą sztywność, mogą być niepalne (PCV płonie), mają kolor dopasowany do powierzchni sufitu (najczęściej biały lub czarny) i mogą mieć dowolny kształt, szerokość itp. (czyli wszystkie zalety druku 3D).

Zestaw naprawczy do sufitów napinanych z folii PCV

sufit napinany COLORISED

Czasami w suficie napinanym tworzy się dziura… GREENFILL3D stworzył zestaw naprawczy, który służy również jako kratka rewizyjna lub wentylacyjna. Działa na tej samej zasadzie co pierścień ochronny.

Łączniki do profili aluminiowych do montażu sufitów napinanych

druk 3D i sufity napinane

Profile do sufitów napinanych są bardzo specyficzne i zniuansowane pod względem konstrukcyjnym. Muszą nie tylko umożliwiać montaż folii czy tkaniny, ale także zapewniać miejsce na oświetlające je paski LED. Aby stworzyć wyrafinowaną konstrukcję sufitu, profile należy łączyć na różne sposoby – czasami pod niestandardowymi kątami. Można je ciąć ręcznie i spawać, ale – jest to dość trudne, wymaga spawarki i umiejętności spawania (w aluminium!). Niektórzy wykonawcy potrafią to zrobić – większość nie. Dlatego GREENFILL3D stworzył system łączenia profili za pomocą prostych i funkcjonalnych łączników.

greenfill3d

Nie trzeba niczego wycinać. Nie ma potrzeby niczego spawać. Wystarczy wsunąć końce profili w łączniki i zamontować całość na suficie lub ścianie. Ponadto system łączników COLORISED pozwala na lepszy montaż taśm LED niż w oryginalnych profilach aluminiowych. Dla wykonawcy jest to idealne rozwiązanie, gdyż rozwiązuje wiele problemów, które odkrył na budowie. Produkcja łącznika na drukarce 3D zajmuje zaledwie 1-2 godziny. Można wyprodukować i dostarczyć łącznik wykonawcy nawet tego samego dnia. Ze względu na dużą liczbę wariantów profili montażowych, w portfolio COLORISED znajduje się ponad 20 wzorów.

Narzędzie do montażu uszczelek maskujących w profilach montażowych

druk 3D i sufity napinane

Innym, dość nieoczywistym rozwiązaniem jest C-Roller – narzędzie do mocowania uszczelek ściennych w profilach aluminiowych podczas napinania tkanin sufitowych. Istnieje możliwość personalizacji (inna kolorystyka lub nadruk własnego logo). Są tańszą i bardziej funkcjonalną alternatywą dla swoich chińskich odpowiedników, które są po prostu metalowym kółkiem osadzonym na nieestetycznej drewnianej rączce (całość się chwieje, bo jest źle dopasowana).

druk 3D i sufity napinane

Jak widać technologia druku 3D pozwala w bardzo niepozorny sposób „zrewolucjonizować” różne dziedziny przemysłu – nawet poprzez drukowane na zamówienie „czarno-białe kółka”. Opisywane produkty są nie tylko zrównoważone pod względem produkcji (druk 3D w technologii FFF jest zawsze bardziej energooszczędny niż frezowanie CNC czy wtryskiwanie), ale także szybkości dostarczenia niestandardowego rozwiązania (do 2-3 godzin od chwili złożenia zamówienia).

Scroll to Top