Druk 3D zmienia sposób postrzegania produkcji i dystrybucji na świecie, dając obietnicę znacznego obniżenia kosztów i wpływu na środowisko. Technologia rozwijana od lat 80. ubiegłego wieku, stała się szeroko dostępna na początku XXI wieku, dzięki ruchom open-source i open-hardware. Druk 3D oferuje liczne ekologiczne korzyści w porównaniu z tradycyjnymi metodami produkcji, dzięki demokratyzacji produkcji, ograniczeniu logistyki oraz wykorzystaniu materiałów przyjaznych dla środowiska.
Demokratyzacja produkcji polega na umożliwieniu każdemu użytkownikowi drukarki 3D tworzenia przedmiotów, które wcześniej były dostępne tylko z wyspecjalizowanych fabryk przemysłowych. Technologia druku 3D zredukowała potrzebę magazynowania, międzynarodowego transportu i lokalnej spedycji, co wpłynęło na obniżenie kosztów i zmniejszenie śladu węglowego. Dzięki drukowi 3D dystrybucja może być przeprowadzana cyfrowo, poprzez dostarczenie plików modeli 3D, które mogą być wydrukowane na miejscu.
Mimo że obecnie drukarki 3D nie są w stanie wyprodukować bardziej złożonych komponentów mechatronicznych, wiele przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych może być z łatwością odtworzonych w domu. Druk 3D pozwala na naprawę części, które się zużywają, bez konieczności zakupu nowego produktu lub większego komponentu.
Drukarki 3D z filamentów termoplastycznych (technologia FDM / FFF) pozwalają na wykorzystanie szerokiej gamy materiałów. Choć wiele z nich jest szkodliwych dla środowiska, istnieją ekologiczne alternatywy, takie jak PLA (polilaktyd), które są w pełni biodegradowalne i pochodzą z odnawialnych surowców. Materiały te są często dedykowane wyłącznie dla drukarek 3D, co sprawia, że technologia staje się jedyną opcją dla zrównoważonej produkcji.
Recyklaty stanowią kolejną opcję ekologiczną, polegającą na wykorzystaniu certyfikowanych recyklatów lub zbieraniu resztek wydruków 3D i przetwarzaniu ich na filament. W obu przypadkach konieczne jest unikanie mieszania różnych rodzajów tworzyw i kolorów, aby uzyskać wartościowy produkt.
Zużycie energii w drukarkach 3D jest niskie, porównywalne do zużycia energii przez komputer osobisty. Największe zużycie energii elektrycznej występuje podczas rozgrzewania głowicy drukującej i stołu roboczego, ale po osiągnięciu odpowiednich temperatur, dalsze zużycie jest minimalne. Komponenty drukarek 3D są napędzane przez silniki krokowe, które nie wymagają dużego zasilania.
Podsumowując, druk 3D stanowi najbardziej ekologiczną alternatywę dla produkcji, wpływając pozytywnie na środowisko naturalne pod każdym możliwym względem – od niskich kosztów eksploatacji, poprzez wykorzystanie „zielonych” materiałów biodegradowalnych, aż po ograniczenie dystrybucji i minimalny ślad węglowy. Dzięki szerokiemu wachlarzowi korzyści, druk 3D może stać się ważnym elementem dążenia do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska na całym świecie.