GREENFILL3D – polski startup specjalizujący się w druku 3D produktów codziennego użytku w zgodzie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym i zero waste, stworzył dla marki COLORISED – platformy dla branży wyposażenia wnętrz, autorską linię lamp. ECO Lampy oferują nie tylko niepowtarzalne kształty i niespotykane nigdzie indziej kolory, lecz zostały również wykonane z materiałów biodegradowalnych i kompostowalnych: polilaktydu, polilaktydu domieszkowanego otrębami pszennymi oraz skrobi termoplastycznej, która jest w pełni kompostowalna w warunkach domowych.
Wszystkie oferowane przez COLORISED ECO Lampy są w pełni biodegradowalne w warunkach przemysłowych lub kompostowalne w warunkach domowych. Do ich produkcji są używane wyłącznie certyfikowanych biotworzywa produkowanych przez polskie firmy, będące liderami rynku przetwórstwa tworzyw sztucznych w Europie – Grupa Azoty, Spectrum Group i ROSA PLAST.
Aby podkreślić polski rodowód ECO Lamp, w ich nazewnictwie ECO Lamp stosowany jest język esperanto, stworzony w 1887 r. przez Ludwika Zamenhofa – lekarza okulistę żydowskiego pochodzenia, który był ośmiokrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.
ECO Lampy zostały pogrupowane w dwie główne kategorie:
- Kolora Spektro – lampy charakteryzujące się szeroką paletą kolorystyczną, oferujące w sobie niepowtarzalny efekt świetlny po ich włączeniu – na powierzchni pojawiają się niezwykłe, geometryczne wzory
- Brilanta Brano – lampy wykonane z materiału GF3D Branfill3d, opartego o otręby pszenne, będące odpadami w produkcji makaronów i innych produktów mącznych.
Każda z ECO Lamp jest wyposażona w kabel zasilający powlekany tkaniną, w kolorze współgrającym z kolorem lampy (np. żółty-różowy, granatowy-granatowy, brązowy-kolor otrębów pszennych). Do lamp dodawana jest również żarówka LED. Lampy są oferowane w kwotach rzędu kilkudziesięciu EUR – w zależności od ich rozmiaru i kształtu.
„COLORISED otwiera przed nami zupełnie nowe możliwości w obszarze wdrażania biotworzyw w codziennych zastosowaniach” – powiedział Paweł Ślusarczyk, współzałożyciel i dyrektor generalny GREENFILL3D. „dzięki technologii druku 3D możemy stworzyć dowolny kształt, wykończenie i wariant kolorystyczny w zależności od oczekiwań Klienta. Co więcej, stosowanie materiałów w pełni biodegradowalnych lub kompostowalnych ma duży wpływ na środowisko naturalne. Koniec końców żywotność większości lamp w środowisku domowym lub instytucjonalnym to zwykle kilka lat – prędzej czy później każdy użytkownik decyduje się na remont i odświeżenie wnętrza, a lampy są jedną z „ofiar” zmian. Tradycyjne lampy lądują na śmietniku – nasze, szczególnie te powstałe ze skrobi termoplastycznej lub otrębów pszennych, rozłożą się w glebie ograniczając zanieczyszczenie”.